Příprava itineráře na cestu, plánování.

I když patřím k těm, kteří si na dovolené rádi dopřejí spíše náhodné cestovní zážitky a nemám rád přesné plány. Nějaký základ musí být. To jak si jej kdo nechá flexbilní je na něm, ale doporučuji spíš to nehrotit a nechávat si na cestování pořádnou rezervu. At se dovolené nakonec nezvrhne v naročné obíhaní "musím vidět" destinací a ve finále, to nebude dovolená, ale maraton. Zde je tedy pár bodů a opět některé s komentářem:
 

 • Výzkum Destinace:
  Začněte tím, že se dozvíte co nejvíce o destinaci. Vyhledejte informace o počasí, místní kultuře, zvyklostech, jídle, důležitých svátcích a událostech, bezpečnostní situaci atd. Často se mi osvědčuje, neřešit jen klasická místa. Dát tomu trochu času a předem nakoukat mapu, fotky a další zdroje. Dnes se da "vyGooglit" ledacos. Velmi často, se budete hnát někam, protože se tam ženou všichni, ale pár kilometrů dál, je to samé, jen bez lidi. Typicky to platí o letních asijských destinacích a "nejlepších plážich" apod. Realita těchto míst často nemá nic společného s tím, co člověk vidí na selfíčkách ostřílených influencerů. Naopak o pár zatáček dál, lze najíto to, co se na insta pláži marně hledá. Nelze však spoléhat ani na rady místních. Ti často neví, co je za rohem a mají úplně jiné priority než bilý gringo. Tzn. Googlit, číst blogy a trochu zapátrat v mapách a Google fotkách. 
   
 • Stanovení Cílů Cesty:
  Ujasněte si, co chcete na cestě dosáhnout. Je to relaxace, dobrodružství, poznávání kultury, nebo něco jiného? 
   
 • Seznam Míst a Aktivit:
  Sestavte si seznam míst, která chcete navštívit, a aktivit, které chcete podniknout. Toto by měly být věci, které odpovídají vašim cílům cesty. Tohle je celkem důležité a můj osobní postřeh je, že aktivity které člověk vnímá doma jako jalové, se na dovolené jeví jako celkem zábavné. Výhodou toho všeho je, že při troše štěstí,  člověk na cestě někoho potká a dozví se další zajímavé informace tipy.
   
 • Plánování Trasy:
  Jakmile máte seznam míst a aktivit, začněte plánovat trasu. Vezměte v úvahu vzdálenosti mezi jednotlivými místy, dostupnost dopravy a čas potřebný k návštěvě jednotlivých míst. A dávejte si velké rezervy. Jsou destinace, kde čas plyne jiným tempem a to jiné tempo, je pro určitý typ lidí návykové. Naš svět je zrychlený, stojí za to, zažít občas i pomalost.
   
 • Rozpočet:
  Zjistěte, kolik peněz budete potřebovat na dopravu, ubytování, jídlo, vstupné, suvenýry atd. Také byste měli mít rezervu pro případ neočekávaných výdajů. Základem všeho je pak pojistka. Je dobré si zjistit, jaké máte pojištění na kreditní kartě (většinou nějaké bývá) a pak si sjednat u nejaké společnosti pojištění které má pokryto co lze. A jak jsem uváděl jinde, idealní je mít více karet. 
   
 • Rezervace:
  Provést rezervace ubytování a letenek dopředu může být levnější a pomoci vám zaručit dostupnost. Rovněž se ujistěte, že rezervujete jakékoliv speciální aktivity nebo návštěvy míst, která vyžadují předchozí rezervaci.
   
 • Flexibilita:
  Ačkoli je dobré mít plán, je také důležité zůstat flexibilní. Mějte nějaký volný čas v plánu pro případ, že narazíte na něco nečekaného, co byste chtěli udělat.
   
 • Příprava na mimořádné události:
  Připravte si plán pro případ mimořádných událostí, jako jsou zdravotní problémy, ztráta dokladů, atd. Vězte, kde jsou místní nemocnice, jak kontaktovat svou ambasádu a jaké jsou místní tísňové číslo.

   
 • V souladu s knihou " Stopařův průvodce po Galaxii" pamatujte na to, že nejdůležitejší je mít sebou ručník. V souladu s Clintem Eastwoodem a jeho radou, je dobrý mít s sebou "tejpku, siky a WD" ;-) pokud potkate nějakou techniku....
16.11.2022